Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Познатиот десерт во вашата кујна: Еве како да направите домашен локум

Локумот е вид десерт, омилен во арапските земји, но и кај нас…

СОСТОЈКИ:

јајце,200 грама путер, 400 грама брашно ,150 грама шеќер во прав

ПОДГОТОВКА:

Путерот омекнат на собна температура измешајте го со јајцето. Додајте шеќер во прав и брашно, лажица по лажица. Смесата убаво изедначете ја и обликувајте колбаси со дебелина на прст, па исечете ги на еднакви делови. Ставете ги во рерна да се сушат на 150 степени. Штом ги извадите од рерна, ставете ги во шеќер во прав.

НАПОМЕНА:

Внимавајте локумот во текот на сушењето да остане бел. По желба, во тестото може да додадете лешници, бадеми…