Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Кујната од Centar

Уште ваков колач немате пробано: Кремасто чоколадно задоволство (Видео)

Кремасто и чоколадно задоволство. Брзо ќе го подготвите, а вкусот е фантастичен… Состојки: 5 јајца, 8 лажици шеќер, 100 гр чоколадо за колачи, 200 гр маргарин, 4 рамни лажици брашно, 1 прашок за печиво, кора од лимон прстофат сол, 100…

Оригинал рецепт за вистински босански бурек, еве како се прави (Видео)

Многумина обожаваат бурек, но ретко кој знае да го направи, па затоа најчесто го купуваме од пекари. Поради тоа, ви донесуваме рецепт за оригинален босански бурек… Во видеото во прилог прикажан е начинот на подготовка.…

„Лудо“ тесто: Може да стои со денови, а идеално е за кифли, пица, погача…

Ова тесто може да се користи за разни јадења, а може долго да стои во фрижидер. Едноставно, практично и најдобро од сè меко и вкусно! Состојки: 1 кг брашно, 500 мл млако млеко, 200 мл јогурт, 2 јајца, 2 лажички сол, 1 лажичка шеќер, 1…

Ручек за 5 минути: Еве зошто овој рецепт го прегледале над 40 милиони луѓе

Ако немате идеја што да направите за ручек, ви пренесуваме едноставен рецепт за брз, но вкусен оброк. Состојки: компири; масло за готвење; јајца; брашно; сол; бибер; шунка; кашкавал Подготовка: Сварете компир во лушпа, па излупете го…

Зема главица кромид и ја пресече на четири делови: Кога ќе видите зошто, веднаш ќе го…

Пресекла кромид на четири дела и додала оцет: Кога ќе видите зошто, веднаш ќе го направите истото! Поради своите антивоспалителни својства, како и поради антиоксидансите, кромидот се вбројува во најздравите зеленчуци. Во продолжение…

Познат мајстор откри рецепт за совршено тесто за пица, еве како се подготвува

Хрватскиот мајстор во кујна Далибор Рајковиќ, кој веќе 15 години меси тесто, за 24сата.хр открил како да направите совршено тесто за пица. Следете ги неговите инструкции, чекор по чекор до фантастична подлога за пица! Половина…

Десерт готов за 5 минути: За миг направете неодолив колач

Рецепт за вкусен десерт готов за 5 минути! Состојки: 250 гр бисквити, 125 гр путер, 3 лажици кокос, 2 зрели банани, 250 гр крем сирење, 3 лажици какао, сок од 1 лимон Начин на подготовка: Сомелете ги бисквитите. Растопете путер,…

Крофни меки како душа, никој не може да им одолее!

Крофни меки како душа, кој би им одолеал. Празни и посипени со шеќер во прав, полнети со џем или чоколадо, секако се вкусни! Состојки: 1 кг меко брашно, 600 мл млеко, 1 квасец, 3 лажици шеќер, 1 лажичка сол, 50 мл масло, 2 жолчки, 1…

Запечено пилешко во павлака, наједноставното и најбрзо јадење

Брзо подгответе вкусен ручек за целото семејство! Состојки: 500 гр пилешко филе, 1 л павлака за готвење, 2 кесички инстант супа од шампињони Начин на подготовка: Во огноотпорен сад наредете исечкано пилешко, потоа посипете со супа од…

Шведски компир запечен со кашкавал и шунка: Не може да се опише, мора да се проба

Најдобар прилог кој можете да го послужите со било кое јадење... Состојки: 1 кг компири, малку масло, сол по вкус, 200 гр кашкавал, 100 гр шунка или сувомеснато по избор, 2 шолји павлака за готвење или бешамел сос Начин на подготовка:…

Најубавиот летен рецепт: Шарена пита со шунка, тиквици и сирење

Вистинска летна пита која позитивно ќе ве изненади со својот лесен вкус. Состојки: 250 гр шунка, 4 јајца, 1 кора за пита, 200 гр тиквици, 100 гр тврдо сирење, сол, бибер, оригано Начин на подготовка: Разматете јајца и додајте шунка,…

Баш совршен десерт: Сладок ролат готов за точно 9 минути

Се подготвува за 2 минути, се пече 6, се мачка уште 1 минута и тоа е сè! Состојки: 100 гр брашно, 100 гр шеќер, прстофат сол, 2 лажички прашок за печиво, 3 јајца, 4 лажици слатко од јагоди (или друг вкус, по ваш избор), 2 лажици шеќер во…

Брзо тесто: Вкусни кифли, пирошки или крофни готови за миг

Многумина обожаваат слатки или солени јадења направени од разно тесто. Еве еден супер рецепт за тесто од кое можете да направите што и да посакате. Состојки: 4 шолји од 2 дл брашно, 2 лажици шеќер, 1/2 лажица сол, 2 лажици сончогледово…

Сите ќе мислат дека сте врвна домаќинка: Чоколадна торта готова за 20 минути

Доколку ви треба брз десерт за ненајавени гости, спасот се крие во рецептот за чоколадна торта која можете да ја направите за 20 минути… Состојки: 2 јајца; 50 гр какао прав; 150 гр брашно; малку сол; 1 лажичка прашок за печиво; 70 гр…

Лисната македонска пита, повкусна немате пробано (Видео рецепт)

Вкусно јадење кое ќе ве освои на првиот залак! Состојки: 800 гр брашно; 1 лажица сол; 450 мл вода; 250 гр маргарин за премачкување; 200-300 гр сирење за фил; 2 јајца за фил; 1 лажичка сол за фил Начинот на подготовка погледнете го во…

Преубава Мимоза салата – вкус кој освојува (Видео рецепт)

Преубава салата од зеленчук, мајонез, јајца и кисели краставички. https://www.youtube.com/watch?v=xe7u9cIcRWU Филувана во провиден сад изгледа декоративно, а може да се подготви во неколку помали садови или во еден поголем. Состојки:…

Брз и вкусен доручек: Топли пирошки полнети со сирење (Видео)

Неверојатно вкусни, пирошки кои ќе ги обожавате! Состојки: 15 гр квасец; 1 лажица шеќер; малку сол; 200 мл млеко; масло; 1 јајце; 300-400 гр брашно; 200 гр сирење Начин на подготовка: Квасецот растопете го во топло млеко, додајте…

Ги измеша сите состојки и ги стави во огноотпорен сад – за 30 минути доби вкусен оброк…

Ги измеша сите состојки и ги стави во огноотпорен сад – за 30 минути доби вкусен оброк. Брзо и едноставно се подготвува, а вкусот е неверојатен! Шпанската пита има богат вкус, едноставно се подготвува, а можете да ја послужите за доручек…

Мека и мирисна: Погача со спанаќ и сирење која се топи во уста (Видео)

Мека како душа, се топи во уста. Убаво изгледа, а вкусот е фантастичен! https://www.youtube.com/watch?v=y34Ew5-lU-A Состојки: 1 кг брашно – 40 гр свеж квасец – 200 мл млака вода – 300 мл јогурт – 100 мл масло – 1 цело јајце + 2 жолчки…

Брза вечера или доручек – полнет леб со кашкавал и кајмак (Видео)

Одлична идеја и начин како да го искористите стариот леб… Состојки: 1 векна леб; 100 гр колбасица; 150 гр кашкавал; 4 лажици кајмак ; 3 лажици ајвар; млад кромид; магдонос Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на…