4.8 C
Скопје
19. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Прекината потрага: МВР со итно соопштение во врска со исчезнувањето на малата Данка

Министерството за внатрешни работи излезе со соопштение во врска со потрагата по исчезнатото девојче од Бор.

Припадниците на МВР по 27 часа детално пребарување на теренот во потрага по двегодишната Данка Илиќ во приградската населба Бањско Поље и Брестовачка бања, ги прекинаа понатамошните претреси со оглед на тоа што сите досегашни резултати укажуваат на тоа дека девојката не е во оваа област од околу 10 квадратни километри.

Полицијата продолжува со интензивна оперативна работа за утврдување на сите факти и околности поврзани со исчезнувањето на детето, за што јавноста ќе биде навремено информирана.

Во текот на изминатите 27 часа во потрагата по Данко Илиќ, чие исчезнување беше пријавено вчера, учествувале повеќе од 500 припадници на МВР – Жандармеријата, полицијата од општа надлежност, Одделот за криминалистичка полиција, Техничкиот оддел, хеликоптерот. Единицата, Одделението за вонредни состојби, Управната сообраќајна полиција, Полициското одделение Бор, како и Планинарската спасувачка служба и припадници на доброволната противпожарна единица.