12.8 C
Скопје
16. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Нова трагична несреќа за време на вежби на полската армија, четири лица загинаа овој месец

Двајца полски воени инженери загинаа вчера по детонација на ТНТ за време на вежба во воен објект во јужна Полска, изјави министерот за одбрана.

Владислав Косињак-Камиш изјави дека двајца инженери од хемискиот полк биле во Соларнија во јужниот регион на Шлезија.

„Во овие трагични времиња, нашите мисли и молитви се со семејствата на војниците“, напиша тој.

Несреќата уследи по трагедијата што се случи на почетокот на месецов за време на обуката на полските војници.

Во тој случај, воено трагачко возило прегази двајца војници за време на вежба на полигон во северозападниот град Дравско Поморски. Двајцата војници загинаа.

Спонзорирано: