12.8 C
Скопје
16. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Британците првпат со падобрани испорачаа помош во Газа, испратија порака и до Израел

Британија вчера за прв пат по воздушен пат испорача храна во Газа, а Министерството за одбрана го повика Израел да дозволи поголема помош да влезе во регионот погоден од војна. Кралските воздухопловни сили исфрлија повеќе од 10 тони хуманитарна помош, вклучувајќи вода, ориз, масло, брашно, лименки и храна за бебиња на цивилите во Газа.

Авион РАФ А400М полета од Аман за да испорача залихи долж северниот дел на Појасот Газа како дел од меѓународната хуманитарна мисија предводена од Јордан, соопшти британското Министерство за одбрана.

„Пеколот покренат од нападот на Хамас на 7 октомври доведе до огромна загуба на невини животи. Целта на ОК е да ги искористи сите можни патишта за да испорача спасувачка помош, без разлика дали по копнен, воздушен или по морски пат. Ние продолжуваме да го повика Израел да обезбеди пристап до пристаништето и да отвори повеќе копнени премини за да ја зголеми испораката на помош во Газа“, соопшти Министерството за одбрана.

Даунинг стрит објави дека резолуцијата на Советот за безбедност на ОН, прва која повикува на прекин на борбите, испрати јасна порака дека Хамас мора да ги ослободи преостанатите заложници и дека треба да се дозволи помошта да стигне до Газа.

Велика Британија испорача хуманитарна помош со падобрани за прв пат во понеделникот, но претходно ги поддржа таквите меѓународни напори и обезбеди околу 600 падобрани на барање на Јордан и Бахреин.

Спонзорирано: