30.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Автобус со работници се преврте на Флорида, осум мртви, 45 повредени

Осум лица загинаа, а 45 се повредени кога автобус, наводно со „работници мигранти“, излетал од патот во северниот дел на американската сојузна држава Флорида по судир, соопшти портпаролот на противпожарната служба на округот Марион.

Во сообраќајна несреќа на Флорида во која учествуваше автобус за кој се верува дека превезувал „работници мигранти“ загинале осум лица, исто толку тешко се повредени, а 37 патници од автобус биле префрлени во локалните болници поради полесни повреди, соопшти полицијата.

Работниците патувале до мала фарма за лубеници во округот Мерион кога нивниот автобус се превртел околу 8:30 часот по локално време утринава, соопштија полицијата на државата Флорида и пожарникарската и спасувачка служба на округот Марион./Извор:Makfax