4.8 C
Скопје
19. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Италија / фото Centar.mk
СВЕТ

Голема акција во Италија: Уапсени 55 лица осомничени дека се поврзани со сицилијанската мафија

Италијанската полиција уапси 55 лица осомничени дека се поврзани со сицилијанската мафија.

Осомничените се обвинети за изнуда, трговија со дрога и поседување оружје и експлозиви, соопшти во вторникот италијанската полиција.

Рациите беа спроведени главно околу сицилијанскиот град Калтанисет, но и во други делови на Италија. Учествуваа околу 500 полицајци.

– Денешното работење е особено важно не само по квантитет, туку и по квалитет – изјави Салваторе Де Лука (Лука) од јавното обвинителство во Калтанисета.

Коза Ностра е најпознатата мафијашка организација на Сицилија, а има и некои помали како Стида.

Фокусот на операцијата беше на градот Гела, каде две големи мафијашки семејства ги здружија силите со Стид во шверцот на дрога. Незаконски заработените пари ги искористиле за изградба на неколку оранжерии за одгледување канабис. Тие продавале дрога во областа или ја разменувале со калабриската мафија „Ндрангета“ за кокаин.

Според Де Лука, особено загрижува фактот што осомничените поседувале оружје.

– Резултатот е Коза Ностра, која се занимава со бизнис, се занимава со дрога, има значителен арсенал на оружје и е подготвена да убива и да демонстрира сила – рече тој.