8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Centar.mk
СВЕТ

Скоро пет пати повеќе луѓе веројатно ќе умрат од жештините во наредните децении

Скоро пет пати повеќе луѓе веројатно ќе умрат од екстремни горештини во наредните децении, предупреди во средата меѓународниот тим на експерти, додавајќи дека без акција за климатските промени, „здравјето на човештвото е во голем ризик“.

Смртоносните горештини беа само еден од многуте начини на кои сè уште зголемената употреба на фосилни горива во светот го загрозува здравјето на луѓето, според The ​​Lancet Countdown, главна годишна проценка од водечки истражувачи и институции.

Почестите суши ќе изложат милиони луѓе на ризик од глад, комарците кои ќе се шират подалеку од кога било ќе носат заразни болести со себе, а здравствените системи ќе се борат да се справат со товарот, предупредуваат истражувачите.

Мрачната проценка доаѓа за време на она што се очекува да биде најтоплата година во историјата на човештвото – токму минатата недела Европскиот климатски монитор објави дека минатиот месец бил најтоплиот октомври досега.

Тоа се случува и во пресрет на разговорите за климата COP28 во Дубаи кон крајот на овој месец, на кои за прв пат ќе се одржи „ден на здравјето“ на 3 декември, додека експертите се обидуваат да го расветлат влијанието на глобалното затоплување врз здравјето.