5.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Фото Владина прес служба на Израел
СВЕТ

Нетанјаху: Можен е договор за ослободување на сите заложници

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека е можен договор за ослободување 240 израелски заложници, земени од Хамас за време на нападот на 7 октомври.

„Може да има договор“, рече тој во емисијата Meet the Press на Ен-би-си.

„Колку помалку зборувам за тоа, толку повеќе ги зголемувам шансите да се случи“, додаде тој.

Нетанјаху не даде детали, но рече дека нешто што може да изнуди договор е воениот притисок што израелските одбранбени сили го вршат врз Хамас. Но, неименуван американски функционер рече дека ќе биде потребно прилично значајно затишје во конфликтот за да се дозволи ослободувањето.

Премиерот Нетанјаху ги отфрли сѐ почестите повици за прекин на огнот, освен ако тоа не вклучува ослободување на сите заложници.

ПОПУЛАРНО НА ИНТЕРНЕТ...

1.

ДРЖАВАТА ДЕЛИ ПОМОШ: По 3000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

2.

АХВ: Се повлекува негазирана флаширана вода, не е безбедна за пиење!

3.

Ескорт дамите открија како изгледа платената интимна врска: „Често доживувам оргазам со спонзори“