15.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Британец во затвор повеќе од 10 години за украден мобилен телефон: реагира ОН

Експертот на ОН за тортура, Алис Џил Едвардс, рече дека случајот со мажот доведен до психоза откако украл мобилен телефон а кој е во затвор во Велика Британија повеќе од една деценија е симбол на психолошка штета.

Во 2012 година, Томас Вајт беше осуден на затворска казна за кражба на мобилен телефон – четири месеци пред да бидат укинати таквите затворски казни. Оттогаш тој е во затвор, иако првично доби минимална казна од две години.

Неговото семејство вели дека неговата психичка состојба значително се влошила во затворот и дека сега боледува од психоза. Велат дека му е потребна итна грижа за менталното здравје. Неговата сестра Клара Вајт изјави дека тој немал проблеми со менталното здравје пред да биде осуден.

„Никогаш немал халуцинации и не слушал гласови. Беше многу музички талентиран. По казната немаше никакви негови амбиции и талент“, рекла Клара, а пренесува „Гардијан“.

Казните за ИПП беа воведени во 2005 година со цел на неодредено време да се задржат сериозните престапници за кои се смета дека претставуваат опасност за јавноста.

Меѓутоа, властите ги користеа овие казни и против престапници кои извршиле помалку опасни кривични дела. Повеќе од половина од затворениците на ИПП кои сè уште ја отслужуваат својата казна се во затвор најмалку 10 години по завршувањето на нивната првична казна.

Во 2020 година, поранешниот судија на Врховниот суд, Брау, за казните за ИПП вели дека тие се единствената најголема мана на британскиот казненоправен систем.