25.8 C
Скопје
1. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Туристи залутале во водите на Алжир, убиени се, објави Би-би-си

Крајбрежната стража на Алжир уби двајца туристи, кои од Мароко залутале во водите на Алжир со нивните џет скии. Тие беа меѓу четворицата француско-марокански двојни државјани кои тргнаа со џет ски од мароканското одморалиште Саидија, објави Би-би-си.

Третиот член на групата бил уапсен од крајбрежната стража која патролира на затворената граница меѓу двете земји. Пукањето предизвика незадоволство во Мароко, откако рибар објави видео од безживотно тело кое плови во морето. Границата меѓу Алжир и Мароко беше затворена во 1994 година, а Алжир ги прекина врските пред две години.

Тој на крајот беше собран од мароканската морнарица и вратен во Саидија, додаде тој. Абделали Мерчуер беше именуван како вториот убиен човек. Мажот уапсен од алжирската крајбрежна стража, по име Смаил Снабе, наводно се појавил пред обвинител во средата, но детали не се соопштени.

Портпаролот на мароканската влада одби да го коментира пукањето, велејќи за АФП дека тоа е „прашање на судството“. Двете нации имаат долга историја на тензии и продолжуваат да ја оспоруваат Западна Сахара.

Тие делат речиси 2.000 километри граница што е извор на тензии од независноста од француската колонијална власт. Затворена е во 1994 година од безбедносни причини, откако исламистичките милитанти бомбардираа хотел во историскиот марокански град Маракеш.