30.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Зеленски ја критикуваше бавната испорака на западно оружје

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, повторно ја нагласи итната потреба на неговата земја од оружје за противвоздушна одбрана. На Украина итно и требаат повеќе системи за противвоздушна одбрана и западни борбени авиони, рече Зеленски вчера вечерта во дневното видео обраќање.

„За жал, на слободниот свет му недостасува брзина во овие две прашања“, рече тој, додавајќи дека поради својата воздушна супериорност, Русија е во состојба да ги уништи украинските градови и одбранбените позиции со крстосувачки бомби.

Според Зеленски, Русите активно користеле деструктивна тактика на фронтот кај Харков и во источниот украински регион Доњецк.

Зеленски веќе неколку пати во последните денови побара испорака на два дополнителни системи за противвоздушна одбрана Патриот. Тој рече дека тоа ќе обезбеди подобра заштита за Харков, кој постојано бил напаѓан од воздух. Тој град на североистокот на Украина е еден од најтешко погодените од војната.

Борбените летала што ги споменува Зеленски и беа ветени на Украина пред една година. Сепак, според официјалните информации, Ф-16 се уште не се пристигнати. Експертите проценуваат дека генерално долгото време на испорака на оружје од Запад и овозможува на Русија да се подготви за ново оружје.

Во руските напади врз североисточниот украински град Харков во текот на ноќта повредени се најмалку седум лица, изјави гувернерот на регионот. Во текот на ноќта беа погодени и други украински региони со руски беспилотни летала, вклучувајќи ги Одеса, Миколаив и Днепропетровск.

Пред речиси две недели Москва ја интензивираше воздушната и копнената кампања во областа Харков, која граничи со Русија. Руските сили оттогаш зазедоа неколку украински погранични села. Според набљудувачите, офанзивата е забавена во последните денови, но не запре./Извор:Makfax