25.8 C
Скопје
1. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

Русија: Убивме повеќе од 150 украински војници за четири часа

Гувернерот на регионот Запорожје, назначен од Русија, тврди дека руските војници од 7 часот и 30 минути утринава убиле повеќе од 150 украински војници.

„Непријателот се обиде да влезе во Работино од север со бригади до 200 луѓе во оклопни возила од 7 часот и 30 минути“, напиша Балички Евгениј на Телеграм, а пренесува Скај њуз.

Тој додаде дека украинските сили биле пресретнати од руски оган, дека претрпеле огромни загуби и биле принудени да ја прекинат офанзивата. Тој рече дека во таа прилика руската армија за неколку часа убила 156 украински војници.