21.8 C
Скопје
23. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Pixabay
СВЕТ

Пожарот во североисточниот дел на Грција продолжува 13. ден: ангажирани речиси 600 пожарникари, илјадници хектари шума изгореа

Грчките власти денеска дополнително ги зајакнаа противпожарните сили на североистокот на земјата во Еврос, каде што е разгорен пожар веќе 13 дена и упатија предупредувања до жителите во тој реон да бидат подготвени за евентуална евакуација.

Ангажирани се повеќе од 100 дополнителни пожарникари, со што вкупниот број се искачи на 582, поддржани од 10 авиони и седум хеликоптери од девет европски земји, соопшти противпожарната служба.

Во пожарот, кој избувна на 19 август, загинаа 20 луѓе, изгореа десетици куќи, како и огромни површини со шума во регионот на Александрополис и Еврос, во близина на границата на Грција со Турција.

Противпожарната служба соопшти дека поради пожарот, вчера беше наредена евакуација од Сидир и селото Џанули, пренесе „Катимерини“.