Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Момче нападна и повреди наставничка, неговиот татко сo закани – Драма во училиште во Пула

Вистинска драма се случувала деновиве во основно училиште во Пула, поради однесувањето на еден ученик. Како што пишува „Глас Истре“, според неофицијални информации, во понеделникот на настава дошле само двајца ученици од целото трето одделение со 18 ученици.

„Глас Истре“ пишува дека остатокот од класот не дошол на час поради инцидентот што се случил во училницата во четвртокот, а кој директорот го опишал како „последната капка која ја прелила чашата“.

Наводно, ученик од тој клас, кој и претходно бил проблематичен, ја повредил наставничката и уништил дел од училишниот инвентар, поради што неговиот татко бил повикан да дојде во училиштето.

Но, потоа, таткото наводно почнал даи вика во лице и на наставничката а викал пред другите присутни.

Дека дошло до конфликт во училиштето потврдиле и од истарската ПУ од каде соопштиле дека во четвртокот во 11:30 часот се случил инцидент за што била поднесена пријава против еден родител за сторено дело прекршок од Законот за прекршоци против јавниот Ред и мир.

Полицијата се уште не ги утврдила елементите на злосторството.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите… Повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе