Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Дојава за бомба во училиште во Чачак, евакуирани ученици, испразнети училници

Во Машинско-сообраќајното училиште во Чачак во утринските часови имало дојава за поставена бомба, пишуваат српските медиуми. Веста според написите предизвикала вознемиреност не само кај учениците туку и кај вработените во оваа образовна институција.

„На самиот почеток на првиот час вработените ни рекоа да ги оставиме клупите и да излеземе од училниците. Целото училиште излегло надвор од училишниот терен додека не пристигнала полицијата. Само првиот час не се одржа“ изјави Ненад К., кој го посетува ова училиште.

На местото на настанот пристигнале припадници на МВР кои извршиле претрес во просториите и констатирале дека се работи за лажна пријава.

Набргу по увидот, наставата во ова училиште продолжи.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе