Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

„Дали сте сериозни?“ – Пекинг ги критикува изјавите на учесниците на самитот Г7 за Кина

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Хуа Чунјинг ги критикуваше изјавите на учесниците на самитот на Г7 одржан во Хирошима дека кинеската политика во моментот претставува закана за мирот и безбедноста на глобално ниво.

„Некои членки на Г7 ја нарекоа Кина најголема закана за глобалната безбедност и просперитет. Дали сте сериозни?“, напиша таа на социјалните мрежи.

„Ако Кина е закана, тогаш кои се некои од членките на Г7 кои почнуваат војни со суверени држави, соборуваат легитимни странски влади, се повлекуваат од мултилатералните договори и ги принудуваат другите земји да ги прекинат синџирите на снабдување“, праша кинескиот официјален претставник.

Хуа истакна дека во сегашната фаза, Кина е мотор број 1 на светската економија, придонесува за светскиот раст повеќе од сите членки на Г7 заедно, одржува трговски и економски односи со повеќе од 140 земји во светот, и дека е вториот најголем придонесувач во финансирањето на мировните операции на ОН.

Кинескиот заменик-министер за надворешни работи Сун Веидонг во понеделникот го повика јапонскиот амбасадор во Пекинг Хидео Таруми на состанок за да му предаде протест поради прашањата поврзани со Кина, дискутирани на самитот на Групата седум (Г7) во Хирошима за време на викендот.

Лидерите на Г7 на тридневниот самит изразија сериозна загриженост поради, како што рекоа, зголемените тензии во Источното и Јужното Кинеско Море, како и за состојбата со човековите права во Кина, вклучувајќи ги Тибет и Ксинџијанг.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе