22.8 C
Скопје
29. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТТОП ВЕСТИ

Лула ја пропушти средбата со Зеленски; украинскиот претседател: „Мислам дека Лула е разочаран“

Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва денеска изјави дека не ја одржал планираната средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски на маргините на самитот на Групата седум (Г7) во Јапонија, бидејќи Зеленски доцнел.

Лула рече дека го чекал Зеленски да дојде на средбата и дека добил информација дека украинскиот претседател доцни.

„Очигледно имал состаноци и не можел да дојде“ рекол Лула.

Зеленски претходно изјави дека е најмногу разочаран поради пропуштената билатерална средба со Да Силва, а на новинарско прашање дали е разочаран што средбата не се одржала, Зеленски одговори: „Мислам дека Лула е разочаран“.

Набргу потоа, Зеленски се насмеа, како и присутните новинари.