Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Експлодира граната во куќа во Индијана, загина татко а децата се ранети: ја пронашле додека ги прегледувале работите на дедото

Еден маж загина а неговите двајца синови се повредени кога во саботата во нивниот дом во Индијана експлодирала граната.

Брајан Нидерт (47) починал во својот дом, јави Си-Би-Ес. Неговите две деца, девојчето (18) и синот (14) се пренесени во блиската болница со повреди од шрапнели, додаваат медиумите.

Според информациите, семејството ги прегледувало работите на дедото, кога пронашле рачна бомба и некој наводно ја повлекол иглата.

Подоцна полицијата додала дека истражува дали уредот можеби сам се активирал поради старост или се работи за други фактори, дали иглата била извадена или експлозијата се случила поради други околности.

Одредот за бомби беше повикан да ја надгледува областа, а детективите за убиства сè уште истражуваат.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе