Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay / илустрација
СветВо тренд...

Ја дезинфицирале куќата, па подготвиле пилешко за ручек: две деца починаа од труење

Мајка од Турција со два сина и ќерка во саботата наутро била примена во болница во Бодрум со симптоми на труење. И покрај напорите на лекарите, нејзиниот шестмесечен син починал, а набрзо починала и нејзината шестгодишна ќерка.

Инџи Сандик и нејзините синови Сезаи, Ураз и ќерката Карја, кои живеат во областа Мугла во Бодрум, биле пренесени во болница откако им се слошило. Ураз, за ​​кој постои сомневање дека бил отруен од мајчиното млеко, не можел да се спаси и покрај напорите на лекарите. Карја, која била во тешка состојба, била префрлена во друга болница, но за жал и таа починала во неделата, јавуваат турските медиуми.

Според информациите, семејството на 19 мај вечерало пилешко и неодамна ја дезинфицирало куќата. Истрагата треба да открие дали труењето го предизвикало пилешкото или некоја хемикалија.

Според последните информации мајката Инџи и нејзиниот втор син Сезаи се во стабилна состојба.

Братот и сестрата беа погребани во присуство на семејството, роднините и пријателите, како и градоначалникот на Бодрум.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе