Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Русија забрани влез во земјата на 500 американски државјани, меѓу нив и Обама

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека поранешниот американски претседател Барак Обама е меѓу 500 американски државјани на кои ќе им биде забранет влезот во Русија, како одговор на најновиот пакет санкции објавен од Вашингтон.

Во соопштението, Министерството наведува и дека Русија го одбила последното американско барање за конзуларен пристап на уапсениот новинар Еван Гершковиќ, кој е обвинет за шпионажа, пренесува РИА Новости.

САД и нивните партнери денеска објавија дека се воведени нови санкции против Русија поради војната во Украина, со што се интензивираа најтешките санкции што некогаш биле спроведени.

Новиот пакет санкции е насочен кон механизмите и поединците кои ѝ помагаат на Русија да ги избегне санкциите, потоа идните приходи од енергетските и воено-индустриските синџири на снабдување.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини од сите земји во близина. Пресметките покажуваат дека во земјава се точи најевтин бензин и дизел гориво. Еден… Повеќе