22.8 C
Скопје
29. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Гренел: Курти да не го политизира крштевањето на децата на Ѓоковиќ туку да си ја заврши работата со договорите

Поранешниот американски специјален пратеник за дијалог меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, му порача на премиерот на приштинските институции Албин Курти да не го политизира крштевањето на децата на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ и дека треба да ги спроведе сите претходни договори.

Гренел на Твитер реагираше на соопштението за братството на Дечанскиот манастир, во кое Рашко-призренската епархија соопшти дека е длабоко тажна од изјавата на министерот за култура и спорт на привремените установи на Приштина, Хајрула Чеку, дека законски не беше можно Метохиј Ѓоковиќ да дојде во Косово бидејќи не ја прими вакцината против Ковид, иако, како што беше наведено, оваа законска обврска не е на сила повеќе од една година.

Ѓоковиќ изразил желба своите деца да ги крсти во едно од светилиштата во Косово, од каде што потекнува, се вели во соопштението на Епархијата.

– Ова треба да биде лесен гест за Албин Курти. Престанете да започнувате расправии. Не го политизирајте крштевањето на децата. Спроведување на сите претходни договори и гледајте напред. Отворање работни места за млади луѓе. Народот на Балканот заслужува мир и просперитет – напиша Гренел на Твитер.