Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Гренел: Курти да не го политизира крштевањето на децата на Ѓоковиќ туку да си ја заврши работата со договорите

Поранешниот американски специјален пратеник за дијалог меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, му порача на премиерот на приштинските институции Албин Курти да не го политизира крштевањето на децата на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ и дека треба да ги спроведе сите претходни договори.

Гренел на Твитер реагираше на соопштението за братството на Дечанскиот манастир, во кое Рашко-призренската епархија соопшти дека е длабоко тажна од изјавата на министерот за култура и спорт на привремените установи на Приштина, Хајрула Чеку, дека законски не беше можно Метохиј Ѓоковиќ да дојде во Косово бидејќи не ја прими вакцината против Ковид, иако, како што беше наведено, оваа законска обврска не е на сила повеќе од една година.

Ѓоковиќ изразил желба своите деца да ги крсти во едно од светилиштата во Косово, од каде што потекнува, се вели во соопштението на Епархијата.

– Ова треба да биде лесен гест за Албин Курти. Престанете да започнувате расправии. Не го политизирајте крштевањето на децата. Спроведување на сите претходни договори и гледајте напред. Отворање работни места за млади луѓе. Народот на Балканот заслужува мир и просперитет – напиша Гренел на Твитер.

Можеби ќе ве интересира…

Шеќеринска: Оптимист сум за нашиот влез во ЕУ

Во моментов Европската Унија е заинтересирана да го штити европскиот континент и го гледа забрзаното проширување како безбедносен влог, истакна поранешната министерка за одбрана Радмила Шеќеринска за време на панел-… Прочитај повеќе

Коциќ: Пратениците да се вразумат, или ќе одиме напред или ќе останеме без перспектива

Периодов јасно се гледа дека постои поделбата на проевропски и анти-ЕУ блок, рече пратеникот на СДСМ Ненад Коциќ во гостувањето во Телма телевизија. Тој обвини дека во однос на процесот… Прочитај повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при… Повеќе