Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Гледал филм, па пукал од ракетен фрлач: Српската полиција за младиот човек кој сруши зграда

Поголемиот дел од жителите на Платичево не ни знаеле што се случило денеска додека полицијата не дошла на местото на настанот, каде околу 14 часот и 15 минути се случил инцидент, по што бил уапсен П.Н.. Како што неофицијално дознава „Нова.рс“, станува збор за млад човек кој неодамна бил пуштен од невропсихијатриска болница кој прво ја запалил напуштената зграда, а потоа внатре гаѓал со рачен ракетен фрлач.

„Не слушнав никаква експлозија. Почувствував дека нешто се случува кога дојдоа голем број полицајци, а дојдоа и болничарите. Слушнав дека лицето не е од тука, а не знам зошто поминал толку долг пат“, вели една жена која живее во близина на железничката станица, во близина напуштената зграда.

П.Н. наводно изјавил дека гледал филм на телевизија во кој имало пожари и пукотници, па решил да види како тоа изгледа во реалноста, пренесуваат медиумите во соседството.

Областа се уште ја обезбедува полицијата.

„Припадници на МВР Рума го уапсија П.Н.(1998), поради постоење основи на сомнение дека сторил кривични дела недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и распрскувачки материи и тешки дела против општата безбедност.

Tој e осомничен дека денеска околу 14 часот испукал проектил од рачен фрлач во напуштената зграда на старата железничка станица во Платичево, општина Рума. Повредени нема, а во околината на тој објект нема други станбени објекти. На осомничениот, по наредба на Вишото јавно обвинителство Сремска Митровица, одредена му е мерка притвор во траење до 48 часа“, се вели во соопштението на српското МВР, пренесува медиумот.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе