Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Муцунски, Мицевски и Митева на средба со Копман и Матуела: Сериозна загриженост за корупцијата во врвот на власта

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од потпретседателот Тимчо Муцунски, заедно со координаторот на пратеничката група Никола Мицевски и членот на извршниот комитет и портпарол Марија Митева остварија средба со генералниот директор на Генералниот директорат за соседска политика и проширување на Европската комисија, Герт Јан Копман, и вршителот на должноста директор за Западен Балкан во Генералниот директорат за соседство и преговори за проширување на Европската комисија, Микела Матуела.

На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба во Македонија каде ја истакнавме нашата загриженост за високиот степен на корупција во врвот на власта и немањето реформи во делот на владеењето на правото, соопштија од ВМРО-ДПМНЕ.

„Во врска со евроинтегративниот процес на Македонија уште еднаш недвосмислено потврдивме дека тоа е стратешки интерес на нашата држава, но без негирања и условувања кои ги бара Бугарија. Уставните измени, во овој парламентарен состав и под бугарски диктат ВМРО-ДПМНЕ нема да подржи“, се наведува во партиското соопштение.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при… Повеќе

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест… Повеќе