Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Полска ѝ предаде на Украина 10 ловци МиГ-29

Полска и ги испорача речиси сите ловци МиГ-29 на Украина, изјави полскиот претседател Анджеј Дуда.

Говорејќи пред новинарите во главниот град на Исланд, Рејкјавик, каде што се одржува Самит на Советот на Европа, Дуда рече: „Ние сме во авангардата на земји, по САД и Велика Британија, кога станува збор за трансфер на оружје во Украина.“

Полскиот министер за одбрана, Мариуш Блашчак, минатата недела рече дека Полска е подготвена да ги предаде 10-те ловци МиГ-29 на Украина.

Во април Полска и Словачка станаа први западни земји што објавија трансфер на 41 МиГ-29 во Украина. Словачка прати 13 авиони, од кои четири се во оперативна состојба. Некои од овие авиони ќе се користеле за резервни делови. Авионите биле користени од Украинските воздухопловни сили пред почетокот на конфликтот.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе