Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

„Таа беше уникатен цвет, честеше колачиња кога ќе добише 4-ка оти петките се монотони“ – Србија се збогува со последната жртва во училиштниот масакр

Попладнево беше погребано девојчето Ангелина кое беше рането во пукањето во ОУ „Владислав Рибникар“ во Врачар, а по 12 дена борби им подлегна на повредите.

Семејството се прости од својата миленичка со трогателен некролог:

„Гинча, нашиот уникатен и неповторлив цвет, имавме огромна привилегија да живееме со тебе, за тебе и поради тебе. Како да ја надоместиме огромната празнина предизвикана од твоето заминување на поубаво, поправедно, поуредно и побезбедно место за живот.

Твојата мисија на овој свет, во кој е незамисливо да се живее без тебе, беше исполнета беспрекорно. Со неверојатна леснотија, можеше да внесеш насмевка на лицето на секој од нас, да правиш магични дела со своите раце, да решаваш задачи како да е шега, да танцуваш како пеперутка, одлучно да се бориш за правда насекаде и секогаш, со својот пример да бидеш пример за сите нас, да ги исполниш сите ветувања, па дури и да даваш колачиња кога ќе добиеш четворка затоа што било монотоно да се гледаат само петки на училиште.

Исполнети со твојата љубов и енергија, ти се поклонуваме и бараме прошка што не те спасивме на овој свет, туку ти дозволивме да ја продолжиш својата мисија таму горе. Сакај, моли го Бога да ни прости и знаејќи дека нè гледаш со ангелите, ќе се обидеме да станеме подобри луѓе.

Мама, тато, сестрите, браќата, братучетката, снаата, баба, дедо,вујна, тетка, вујко и сите добри луѓе во нашата Србија“, пишува во некрологот.

Невидена трагедија во Србија се случи на 3 мај во белградското основно училиште во Врачар, кога ученик од седмо одделение со пиштолот на својот татко влегол во училиштето „Владислав Рибникар“. Тој пукал во училишниот чувар Драган В. и дежурните ученици, а потоа влегол во просторијата за историја каде убил петмина негови врсници и го ранил наставникот по историја и уште шест ученици.

Девојчето А.А било рането во главата и веднаш по приемот на клиниката оперирано, но по 12 дена им подлегна на повредите.

Можеби ќе ве интересира…

Шеќеринска: Оптимист сум за нашиот влез во ЕУ

Во моментов Европската Унија е заинтересирана да го штити европскиот континент и го гледа забрзаното проширување како безбедносен влог, истакна поранешната министерка за одбрана Радмила Шеќеринска за време на панел-… Прочитај повеќе

Коциќ: Пратениците да се вразумат, или ќе одиме напред или ќе останеме без перспектива

Периодов јасно се гледа дека постои поделбата на проевропски и анти-ЕУ блок, рече пратеникот на СДСМ Ненад Коциќ во гостувањето во Телма телевизија. Тој обвини дека во однос на процесот… Прочитај повеќе

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при… Повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе