Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Centar.mk / Сите права заддржани
Свет

(Видео) „Бараме сигурни луѓе“-ЦИА објави видео со покана до Русите да станат шпиони

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) ги повикува Русите да ѝ достават разузнавачки информации за нивната земја, преку видео на Телеграм наменето за оние кои не се задоволни од политиката на рускиот претседател Владимир Путин, пренесуваат медиумите во светот.

Видеото, објавено во понеделникот, сугерира дека Русите можат да дејствуваат за да ги подобрат работите со обезбедување на разузнавачки информации за ЦИА.

„ЦИА сака да ја знае вистината за Русија, а ние бараме сигурни луѓе кои можат да ни ја кажат таа вистина“. Вашите информации можеби се повредни отколку што мислите“, се вели во видеото, според написите во медиумите.

Американската агенција соопшти дека се надева дека ќе воспостави контакт со луѓе кои работат во разузнавањето, дипломатијата, науката и технологијата, додавајќи дека е заинтересирана за сите видови разузнавање, вклучително и политичко и економско.

Агенцијата се надева дека ќе ги убеди оние кои се колебаат, според медиумите во светот.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест… Повеќе

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини од сите земји во близина. Пресметките покажуваат дека во земјава се точи најевтин бензин и дизел гориво. Еден… Повеќе