Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Илон Маск повикан да сведочи во процесот против моќната банка на Волстрит, што му овозможила на Џефри Епстејн сексуално да злоупотребува жени

Судот на Американските Девствени Острови го повика мултимилијардерот, сопственик на Твитер и Тесла, Илон Маск, да сведочи во судскиот процес против моќната банка на Волстрит, која му дозволила на Џефри Епстејн сексуално да злоупотребува жени.

Иако Маск не е меѓу обвинетите во тој случај, судот на Девствените Острови го повика да ги предаде сите документи кои ја покажуваат комуникацијата што ја имал со луѓето од банката ЈП Морган Чејс и со Епстејн, кој почина во 2019 година.

Маск вчера повторно ги негираше претходните инсинуации дека Епстејн му дал финансиски совет, нагласувајќи дека е „апсурдна идеја“ дека добил финансиски совет од Епстејн.

„Тој кретен никогаш не ми даде никаков совет“, напиша Маск на Твитер.

Џефри Епстејн почина во затвор во Њујорк во 2019 година додека го чекаше судењето за обвиненијата за сексуално подведување. Судскиот случај на Девствените Острови тврди дека жените кои биле подвдувани во вилата на Епстејн на приватниот остров Малиот Сент Џејмс, биле жртви на сексуална злоупотреба од страна на Епстејн и други лица.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини од сите земји во близина. Пресметките покажуваат дека во земјава се точи најевтин бензин и дизел гориво. Еден… Повеќе

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при… Повеќе