Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

САД ја проценуваат штетата на системот Патриот, ќе се увиди дали е можна поправка на оружјето

Русија утринава соопшти дека нивните ракети го погодиле одбранбениот систем Патриот во Киев. Сега доаѓа информација од САД, чиј официјален претставник вели дека системот Патриот произведен во САД најверојатно е оштетен, но не и уништен.

САД сè уште ја проценуваат големината на штетата, изјави неименуван претставник за Си-Ен-Ен. Проценката ќе утврди дали системот треба целосно да се повлече или Украинците можат да го поправат на лице место.

Не е јасно кој систем е оштетен

Руското Министерство за одбрана на Телеграм објави дека „висок прецизен удар од хиперсоничниот ракетен систем Кинжал го погодил противвоздушниот ракетен систем Патриот од американско производство во Киев“.

Украинските власти соопштија дека успешно ги пресретнале сите шест хиперсонични ракети испукани од Русите, но украинската војска одби да ги коментира руските тврдења дека системот Патриот бил погоден.

„Не можеме да коментираме за ова. Нема да коментираме за руски извори“, рече портпаролот на украинските воздухопловни сили Серхи Игнат.

Украина моментално има два системи за противвоздушна одбрана Патриот во земјата, едниот донација од САД, а другиот заедничка донација од Германија и Холандија. Не е јасно кој од овие системи е потенцијално оштетен.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе