Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

(Видео) Возила и објекти потонати под вода, од поплавите во Италија eвакуирани околу 900 луѓе

Околу 900 луѓе се евакуирани од своите домови поради поплавите во Италија предизвикани од новиот бран дождови.

Над 500 луѓе се евакуирани во областа Равена, а 200 во Болоња, јавува АНСА.

На социјалните мрежи се појавија снимки од големите поплави каде се гледаат возила и објекти потонати под вода.

Околу 900 доброволци за цивилна заштита помагаат во итни случаи, вклучително и многу кои пристигнале од соседните региони.

Железничкиот оператор РФИ соопшти дека поради екстремни временски услови мора да бидат прекинати услугите на линиите Болоња-Римини, Форли-Римини, Ферара-Римини и Равена-Римини.

Во регионот Марке, силни поплави беа пријавени во градот Пезаро, додека властите на Сенигалија апелираа до граѓаните околу реката Миса да се префрлат на горните катови на зградите.

Нов бран на екстремни временски услови се појави откако Емилија Ромања беше погодена од невреме на почетокот на месецот во кое две лица загинаа.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе