19.8 C
Скопје
28. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Архива
СВЕТ

(Видео) Возила и објекти потонати под вода, од поплавите во Италија eвакуирани околу 900 луѓе

Околу 900 луѓе се евакуирани од своите домови поради поплавите во Италија предизвикани од новиот бран дождови.

Над 500 луѓе се евакуирани во областа Равена, а 200 во Болоња, јавува АНСА.

На социјалните мрежи се појавија снимки од големите поплави каде се гледаат возила и објекти потонати под вода.

Околу 900 доброволци за цивилна заштита помагаат во итни случаи, вклучително и многу кои пристигнале од соседните региони.

Железничкиот оператор РФИ соопшти дека поради екстремни временски услови мора да бидат прекинати услугите на линиите Болоња-Римини, Форли-Римини, Ферара-Римини и Равена-Римини.

Во регионот Марке, силни поплави беа пријавени во градот Пезаро, додека властите на Сенигалија апелираа до граѓаните околу реката Миса да се префрлат на горните катови на зградите.

Нов бран на екстремни временски услови се појави откако Емилија Ромања беше погодена од невреме на почетокот на месецот во кое две лица загинаа.