Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Архива
Свет

Расте водостојот на реките; Метеоролозите: Ќе биде уште потешко, водостојот на речиси сите реки во Хрватска ќе порасне

Водостојот на Уна и Сана се зголемува, реките Купа и Корана кај Карловац и кај Обровац благо опаѓаат, а метеоролозите најавуваат обилни врнежи од дожд.

dobivaj vesti na viber
Од Цивилната заштита соопштија дека утре се очекуваат максимални водостои, а дополнително предупредуваат дека голем воден бран на Сава се очекува и од правец на Словенија.

Силниот дожд предизвика поплави во овие области, јавуваат хрватските медиуми.

Метеоролозите најавуваат дека ситуацијата ќе биде уште потешка – следуваат уште многу дождови, а водостојот на речиси сите реки во Хрватска ќе се зголеми. Според досегашните податоци на хидролошките станици, значително зголемување на нивото на водата може да се очекува на речиси сите реки во Хрватска.

Планинарската спасувачка служба предупреди дека патиштата по поплавата може да бидат полни со дупки или да останат без слој асфалт, па на возачите им се препорачува да не ги возат своите автомобили по поплавените патишта.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе