Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Aмерикански платеник кој обучувал Украинци убиен во Бахмут

Лидерот на руската приватна воена компанија „Вагнер“, Евгениј Пригожин, во видео објавено во вторникот на каналот на компанијата на „Телеграм“ тврди дека американски државјанин загинал во украински град Бахмут, пренесува Си-ен-ен.

Американскиот државјанин и платеник Николас Дуан Мајмер, инаку поранешен ветеран на специјалните сили на Армијата на САД, бил ликвидиран ноќеска, вели Пригожин во едно од последните видеа на „Вагнер“ објавено на мрежите.

Во видеото во кое говори промосковскиот воен блогер Александар Симонов, Пригожин е прикажан како прегледува едно тело и, како што тврди тој, американски документи за идентификација.

Видеото е снимено ноќе во западните делови на Артјомовск – руското име за Бахмут – и на него се слушаат звуци од минофрлачки напад.

Мајмер пристигнал во Украина пред повеќе од една година и првично ѝ се приклучил на американската приватна воена компанија „Моцарт груп“, но набрзо ја напуштил и почнал да ги обучува украинските сили за територијална одбрана, пишува истакнатиот воен дописник Евгениј Подубиниј.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе