Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Бугарски државјани под финансиска ревизија во Бугарија за нивниот имот надвор од земјата

Националната агенција за приходи (НАА) ја проверува финансиската состојба на 1.896 Бугари со недвижен имот во Грција. Увидот започна во октомври 2022 година, а на 767 лица им беа доделени и ревизии, веројатно поради тоа што е констатирано несовпаѓање меѓу приходите и направените трошоци. Контролните постапки продолжуваат и во 2023 година. Ова е јасно од годишниот извештај на НРА за 2022 година, објавен на веб-страницата на агенцијата. Слични контроли се вршат и врз Бугарите со имоти во Дубаи.

Извештајот на НРА покажува дека минатата година биле завршени 18 инспекции на сопственици на куќи во Дубаи, во кои 6 лица поднеле корективни изјави за приходи – т.е. доброволно платиле поголем износ на даноци. Изготвен е еден административен прекршок и доделени се четири ревизии, од кои три се завршени. Дополнителните даноци што треба да се платат изнесуваат 131.000 лева. Одделно, НРА проверува и Бугари со банкарски сметки во странство. Во 2022 година извршени се 8 инспекциски надзори кои доведоа до пријавување на дополнителен приход од 4.527 милиони лева. Завршени се и 11 контроли со кои е утврдено плаќање на дополнителни даноци од 2 милиони лева. Вкупни штети од речиси 1,1 милијарда лева констатирале инспекторите од Националната агенција за приходи како резултат на даночните контроли и инспекции извршени во 2022 година, се вели во нивниот извештај. Сумата е за 20 отсто повисока од претходната година, иако бројот на ревизии и инспекции е намален, објави „Сегабгњус“.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе