Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Лекарите ќе им помагаат на пациентите да умрат: Португалија усвои закон за евтаназија

Португалскиот парламент ја легализираше евтаназијата за луѓето кои боледуваат од неизлечива болест и трпат неподносливи болки, пренесува лондонски „Тајмс“. Ова е четврти пат како парламентот одобрува евтаназија, откако претседателот стави вето претходните три пати.

Законот беше усвоен со 129 гласови за, 81 против и еден воздржан. За разлика од претходните гласања, овојпат пратениците одлучија да го игнорираат политичкото вето на претседателот, оценувајќи дека за евтаназијата се расправаше долго време и дека законот е изменет.
„Дојде време да се почитува гласот на мнозинството во парламентот“, изјави пратеничката Изабел Мореира.

Дебатата за евтаназија ја подели претежно католичката земја и наиде на силно противење од претседателот Ребело де Соуза.

Според новиот закон, секој над 18 години ќе може да добие помош за умирање доколку долго трпи неподнослива болка, под услов да е ментално способен да донесе таква одлука.

Само португалските државјани и регистрираните жители се опфатени со новиот закон, додека странците нема да можат да доаѓаат во Португалија и да бараат евтаназија.

Претседателот сега има една недела да го потпише новиот закон, кој би можел да стапи на сила до есен.
Евтаназијата е легална во неколку земји, вклучувајќи ги Шпанија и земјите од Бенелукс.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе