Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay
СветВо тренд...

Мајка во САД си го убила бебето: го удрила, па му ставила памук во устата

Тинејџерка е обвинета дека го убила својот син. Го удрила, а потоа му ставила пет памучни топчиња во грлото, пишуваат светските медиуми.

Парис Мајо, која сега има 19 години, а за време на инцидентот имала само 15 години, е обвинета за убиство на новороденчето Стенли Мајо, кога го ставила во канта, во домот на нејзините родители во авенијата Спрингфилд, Рос-он-Вај, Херефордшир во март 2019 година.

Бебето, според извештаите, било убиено кратко по раѓањето.

Џонас Ханкин, тужителот, изјави во петокот пред судот во Ворчестер дека Стенли претрпел фрактура на черепот, најверојатно предизвикана од стапалото на неговата мајка што го удрила по главата, пред да му стави памук во устата. Две парчиња памук биле пронајдени длабоко во грлото.

Медицинскиот доказ од педијатар, прочитан на судот, потврдил дека Стенли живеел најмалку два часа по раѓањето.

„Постојат недвосмислени докази за најмалку два удари во главата или повреда на страничниот дел од главата“, се вели во извештајот.

Мајо, чии родители биле дома и не знаеле за раѓањето, била уапсена и интервјуирана двапати за смртта на нејзиното бебе, прво во 2019 година, а потоа во 2021 година.

Ханкин рече: „Нејзе ѝ беше кажано дека патологот открил дека памукот бил заглавен длабоко во грлото на бебето, и ја прашале дали таа го направила тоа“.

Мајо тврдела дека забележала течност или крв што доаѓа од устата на детето и дека се обидувала да помогне и да го впие со ставање памук во устата на бебето.

„Не се сеќавам дека ставив пет парчиња таму и не му ги пикнав прстите во грлото и не ги ставив таму“, кажала таа.

„Бев во паника и едноставно не знаев што друго да правам и тоа беше првото нешто што ми падна на памет, но не ги турнав таму долу, можеби ме фати паника“, додала таа.

Медицинските експерти, по обдукцијата, исто така заклучиле дека постојат „класични знаци дека детето е родено живо“ со докази за воздух во неговите бели дробови и покрај тврдењата на неговата мајка, дека кога се родил нејзиниот син тој не мрдал и не дишел.

„По апсењето на обвинетата, полицаецот слушнал дека таа кажала: „Го мразам плачот на новороденото бебе“, соопшти судот.

Мајо негира дека го извршила злосторствотo. Судењето, кое се очекува да трае шест недели, продолжува, стои во написите.

Можеби ќе ве интересира…

Шеќеринска: Оптимист сум за нашиот влез во ЕУ

Во моментов Европската Унија е заинтересирана да го штити европскиот континент и го гледа забрзаното проширување како безбедносен влог, истакна поранешната министерка за одбрана Радмила Шеќеринска за време на панел-… Прочитај повеќе

Коциќ: Пратениците да се вразумат, или ќе одиме напред или ќе останеме без перспектива

Периодов јасно се гледа дека постои поделбата на проевропски и анти-ЕУ блок, рече пратеникот на СДСМ Ненад Коциќ во гостувањето во Телма телевизија. Тој обвини дека во однос на процесот… Прочитај повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе