Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Смртна закана за хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и членовите на неговата влада

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ вчера добил закана со убиство за него и членовите на неговата влада.

Според хрватските медиуми, голем број полициски возила биле паркирани пред Бански двори.

Полициската управа попладнево соопшти дека води кривична истрага „со цел да се утврдат сите околности и да се идентификува лицето“ кое упатило закани до премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ и министрите.

Во соопштението се наведува дека во петокот наутро полициската управа во Загреб „примила дојава од непознато лице кое упатувало закани кон претседателот и членовите на Владата на Република Хрватска“.

„Со оглед на добиената пријава, односно сериозноста на заканите, дополнителни полициски сили се испратени и распоредени на плоштадот Свети Марко. Полициски службеници водат кривична истрага со цел да се утврдат сите околности и да се идентификува лицето кое ги упатило заканите“, се наведува во соопштението.

„РТЛ“ јавува дека заканата телефонски ја испратил маж од странство.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе