Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Пригожин го покани Шојгу во Бахмут: „Ве чекам да дојдете“

Конфликтот меѓу шефот на озлогласената руска приватна платеничка компанија „Вагнер“, Евгениј Пригожин, и рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, продолжува.

Пригожин денеска објави писмо во кое цинично го повикува Шојгу да го посети Бахмут.

Тој со недели се жалеше дека руското Министерство за одбрана не доставува доволно муниција на неговите платеници, кои со месеци се обидуваат да го заземат украинскиот град Бахмут.

„Почитуван Сергеј Кужугетович, моментно единиците на приватната воена компанија ‘Вагнер’ контролираат повеќе од 95 % од населбата Бахмут и продолжуваат со офанзивните операции со цел целосно ослободување. На крилата на ‘Вагнер’, каде што се наоѓаат силите на вооружените сили на Руската Федерација, непријателот почна серија успешни контранапади.

Имајќи ја предвид моментната тешка оперативна ситуација, како и вашето долгогодишно искуство во борбени операции, ве повикувам да дојдете на територијата на Бахмут, која е под контрола на паравоените сили на Руската Федерација, и самостојно да ја процените сегашната ситуација. Однапред ви благодарам, го очекувам вашиот договор“, се вели во писмото до рускиот министер, што Пригожин го објави денеска.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе