Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Centar.mk
Свет

Уапсена шестчлена криминална група: Осомничени се дека врбувале девојки за проституција во Белград

Полицијата уапсила шест членови на организирана криминална група поради постоење основи на сомнение дека сториле кривични дела здружување заради извршување кривични дела и посредување во проституција, соопшти српската полиција.

Уапсени се Ј.Д.(1973), Д.К. (1959), А. С. (1982), Ж. Ш. (1983), B. Г. (1993) и Д. M. (1989).

Надлежѓните се сомневаат дека од септември 2022 до мај 2023 година врбувале жени да се занимаваат со проституција, а потоа изнајмувале станови на територијата на Белград каде што жените биле со клиенти, пренесуваат српските медиуми.

Осомничените се обвинети и за организирање рекламирање проституција преку социјалните мрежи, подведувајќи повеќе од 10 девојки на кои им организирале превоз до клиентите.

Постојат сомнежи дека членовите на организираната група ги поделиле парите добиени од проституција.

При претрес на становите и другите простории што ги користеле, полицијата пронашла 203.000 динари, 3.200 евра, 39 мобилни телефони, 3 лаптопи, кои, како што се сомневаат, биле користени за евиденција на девојките кои даваат сексуални услуги, евиденција за заработените пари, за времетраењето на давање на сексуални услуги.

На осомничените им е одредена мерка притвор до 48 часа и со кривична пријава ќе бидат изведени во надлежното обвинителство.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе