Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Вучиќ прикажа сегменти од снимката која момчето-убиец ја гледало пред масакрот – видеото покажува како лице убива поради закани

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, гостувајќи воемисијата „Кирилица“ на Хепи Телевизија каде зборуваше за двете трагедии што се случија во Србија. На почетокот на емисијата, тој коментираше за објавата на опозициски активист на Твитер, кој напиша дека Вучиќ побегнал од земјата.

– Тоа е еден од нивните најстраствени ботов, рече Вучиќ.

Вучиќ во емисијата прикажа видео од Јутјуб за кое се верува дека е инспирација момчето-убиец, а е најдена при вештачење на неговиот телефон. На видеото се гледа млад човек кој поради „напади и закани од хејтери“ почнува да ги убива своите врсници со снајпер и пиштол. Ова се сегменти од морбидната снимка од ‘Јутуб’.

– Детето убиец му било следбеник на ова момче. Тоа видео го избришале по извесно време, но полицијата и БИА го пронајдоа. Тешко е да се најде причинско-последична врска, но момчето убиец го погледнало ова видео. Сега се поставува прашањето, како да ја регулираме оваа содржина? Овие момци заработуваат пари од тоа. Со насилство и закани може да заработи пари. Нашите деца го гледаат ова. Тоа го кажав како татко, не како претседател. Децата гледаат социјални мрежи, играат чудни игри и имаа многу такви работи на ‘Јутуб’.

Претседателот се осврна и на коментарите за поддршка на момчето убиец кои кружеа на социјалните мрежи.

-На мрежите се пишуваа страшни работи за Коста како „Браво Коста, ти ќе излезеш, а тие нема“. Тоа го направија поради бројот на прегледи. Очигледно децата знаат што носат овие прегледи. Гледате дека нема емпатија, едноставно не разбирате како е можно тоа да постои – рече Вучиќ.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при… Повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе