Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Пригожин повторно се заканува дека ќе се повлече од Бахмут

Шефот на приватната воена компанија, Вагнер, вели дека неговите луѓе ќе почнат да се повлекуваат од Бахмут следната недела, бидејќи се помалите резерви на муниција и зголемените загуби значат дека „немаат со што да го мелат месото“.

На својот официјален Телеграм канал во саботата, шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин, ја обвини руската воена команда за недостигот на муниција и рече дека неговите сили ќе почнат да се повлекуваат од 10 мај.

„Окупиравме 95 отсто од Бахмут. За овие последни 5%, „Црвената армија“ [руските вооружени сили] не играат никаква улога“, рече Пригожин. „Немаме потребна муниција и никој не комуницирал со нас за враќање во полн капацитет“, рече Пригожин. „Подобро е да ја спасиме нашата војска отколку да ја добиеме битката.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе