Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Русија подготвува саботажа во Северна Европа: Пристигнаа нови обвинувања за руските бродови, Москва демантира

Русија спроведува програма за шпионажа во водите на северна Европа, каде што десетици воени и цивилни бродови се осомничени за обележување на можни локации за саботажа, се вели во извадоци од документарен филм што денеска го емитуваа водечки нордиски телевизиски станици.

Кремљ веднаш го отфрли ова, велејќи дека обвиненијата се „неосновани“ и повика на транспарентна и непристрасна меѓународна истрага за саботажата на гасоводот „Северен тек“ во Балтичкото Море во септември минатата година.

Според заедничка истрага на телевизиите НРК од Норвешка, ДР од Данска, СВТ од Шведска и Иле од Финска, Москва го користи бродот „Адмирал Владимирски“, кој е службен брод пред се за научни цели.

На крајот на 2022 година, тој брод пловел во близина на големи ветерни електрани во морето кај Данска и Велика Британија, што доведува до помисла дека станува збор за детектирање на енергетската инфраструктура.

Кога тимот на телевизијата ДР се приближил до бродот „Адмирал Владимирски“, двајца вооружени војници со маски излегле и дале знак дека се забележани, се вели во извадок од документарниот филм што денеска го објави данската телевизија.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест… Повеќе