Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Германија ѝ го испорача на Украина системот за воздушна одбрана „Патриот“

Германија ја снабдува Украина со одбранбениот систем „Патриот“ за да и помогне да се заштити од честите руски ракетни напади.

„Патриот“ е еден од најнапредните системи земја-воздух во светот. Може да се користи за борба против непријателски авиони, балистички ракети и крстаречки ракети.

Германија и Соединетите Американски Држави се согласија да и’ обезбедат на Украина еден од системите кои се клучни за спротивставување на руските напади врз цивилната инфраструктура.

Украинските војници поминале низ германска и американска обука на локација во земја членка на НАТО, каде што се одржувале и заеднички вежби, изјавија за ДПА извори блиски до германската армија.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе