Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Земјотрес од 5,2 степени го погоди Мексико

Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди јужниот дел на Мексико, а беше почувствуван и во главниот град Мексико Сити, објави Американскиот геолошки институт.

Епицентарот на земјотресот бил во близина на брегот на сојузната држава Гереро, на 96 километри од туристичкиот град Акапулко.

Градоначалничката на Мексико Сити, Клаудија Шајнбаум, рече дека јачината на земјотресот не бара активирање на системот за сеизмичко предупредување.

Нема извештаи за материјална штета или повредени лица.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе