15.8 C
Скопје
18. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Украинскиот министер: Оние што не нè поддржаа во војната, ќе ја платат цената во иднина

Украинскиот шеф на дипломатијата, Дмитро Кулеба, во интервју за Би-би-си изјави дека земјите што ја злоупотребиле Украина ќе одговараат по завршувањето на војната. Тој рече дека изборот на секоја земја, по руската агресија, ќе се земе предвид во однос на градењето на идните односи.

Кулеба предупреди дека доцнењето во испораката на оружје од Запад може да ги чини Украинците живот. Исто така, украинскиот министер за надворешни работи зборуваше за Би-би-си за тоа како верува дека војната ќе заврши, каква е улогата на Кина во војната и за разочарувањето што папата Франциско сè уште не ја посетил Украина за време на војната.

„Ако една испорака на оружје доцни за еден ден, тоа значи дека некој ќе загине на линијата на фронтот“, рече Кулеба.

Министерот рече дека земјите што не ја поддржувале Украина, како и оние што лошо се однесувале кон Украина за време на војната, ќе ја платат цената во иднина. Кулеба појасни дека размислувал да гради идни односи.

Шефот на украинската дипломатија вели дека западните сојузници не обезбедуваат воена поддршка за неговата земја доволно бргу бидејќи не биле подготвени за конфликт од исти размери како Првата светска војна. Кулеба рече дека Украинците сакаат нивните партнери да дејствуваат побргу.