Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Украинскиот министер: Оние што не нè поддржаа во војната, ќе ја платат цената во иднина

Украинскиот шеф на дипломатијата, Дмитро Кулеба, во интервју за Би-би-си изјави дека земјите што ја злоупотребиле Украина ќе одговараат по завршувањето на војната. Тој рече дека изборот на секоја земја, по руската агресија, ќе се земе предвид во однос на градењето на идните односи.

Кулеба предупреди дека доцнењето во испораката на оружје од Запад може да ги чини Украинците живот. Исто така, украинскиот министер за надворешни работи зборуваше за Би-би-си за тоа како верува дека војната ќе заврши, каква е улогата на Кина во војната и за разочарувањето што папата Франциско сè уште не ја посетил Украина за време на војната.

„Ако една испорака на оружје доцни за еден ден, тоа значи дека некој ќе загине на линијата на фронтот“, рече Кулеба.

Министерот рече дека земјите што не ја поддржувале Украина, како и оние што лошо се однесувале кон Украина за време на војната, ќе ја платат цената во иднина. Кулеба појасни дека размислувал да гради идни односи.

Шефот на украинската дипломатија вели дека западните сојузници не обезбедуваат воена поддршка за неговата земја доволно бргу бидејќи не биле подготвени за конфликт од исти размери како Првата светска војна. Кулеба рече дека Украинците сакаат нивните партнери да дејствуваат побргу.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе