Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Вучиќ: Потпишаното мора да се спроведе, крајната цел е Србите и Албанците да живеат заедно

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во интервју за „Еуроњуз“ изјави дека се што е потпишано во дијалогот меѓу Белград и Приштина и што е потпишано од претставниците на Европската унија, мора да се спроведе. Тој вели дека, кога станува збор за Заедницата на српските општини, под покровителство на ЕУ, потпишани се четири договори – план за имплементација, принципи, управување и Првиот договор.

„ Ова се четири договори. Веќе имаме потпишано сè и секако дека е потпишано од претставниците на Европската Унија и тоа мора да се спроведе. И тоа не е крајната цел. Крајната цел е Србите и Албанците да живеат заедно, да живеат многу подобро и да се почитуваат, без непријателство. Не планирам да зборувам за нечија вина, не е важно дали тоа ќе се случи за три месеци или три години, но ако успееме, тоа ќе биде историски успех“, изјави Вучиќ.

На прашањето дали се подготвува за нова рунда разговори со претставниците на Косово и кои се „црвените линии“, претседателот на Србија вели дека не често зборува за црвените линии, бидејќи ако многу се зборува за тоа, тогаш нема вистински преговори и „другата страна ќе инсистира само на тие црвени линии“.

Поважно е, според Вучиж, да се разговара соодветно, а тоа „значи обид да се најдат компромисни решенија“.

„ Ние сме подготвени да го направиме тоа. Се разбира, двете страни имаат свои црвени линии и не можам да го негирам тоа, но ние, верувам дека двете страни, мораме да направиме многу за нормализирање на ситуацијата меѓу нашите народи, и имајќи го предвид тоа, верувам дека во интерес на двете страни е да се обезбеди слободен проток на стоки, луѓе, капитал. Мора да работиме многу посветено на тоа, како и на спроведување на сите претходни договори“, подвлече Вучиќ.

На прашањето дали Србија е подготвена да направи некои отстапки на косовската страна кога станува збор за членството во Советот на Европа или барем да ја започне таа процедура, Вучиќ рече дека тие „веќе ја започнале таа процедура во Советот на Европа, без да ја прашаат Србија и дека Србија не им треба за тоа“. Сепак, тој додаде дека има регулативи и план предложен од Германците и Французите во однос на меѓународните организации:

„ Тие го добија мојот одговор на тоа, директно им кажав на (Емануел) Маркон и (Олаф) Шолц што мислам за приемот на Косово во Обединетите нации и некои други работи. Но, ние сме подготвени да разговараме за други прашања, секогаш сме подготвени да разговараме. Исто така, треба да разговараме за некои закони кои мора да се донесат, а за тоа ќе разговарам во Охрид со моите соговорници и со некои други луѓе. Но, ние сме подготвени да разговараме за многу прашања и тие ги знаат моите црвени линии“, рече Вучиќ.

Српскиот претседател истакна дека луѓето се заситиле од секакви притисоци со кои се соочени во однос на Косово, санкциите и се друго, поради што популарноста на Европската унија е речиси на најниско ниво.

„ Но, исто така, луѓето ја ценат и ја почитуваат поддршката од Европската унија што ја добивме, особено неодамна. Го добивме најголемиот грант досега, 610 милиони евра за брзата пруга меѓу Белград и Ниш, 165 милиони, како и сите други земји од Западен Балкан, за енергетскиот сектор во готовина за нашиот буџет.

Ние сме мала земја, но сме најголема на Западен Балкан, најголема економија. И овде треба да направиме многу реформи. Згора на тоа, верувам дека направивме многу во однос на судството, кое беше признато и од Европската Унија. Ако вака продолжи, верувам дека еден ден ќе станеме полноправна земја членка на Европската унија“, рече Вучиќ.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Едни ќе треба да штедат, други се пред големи потези кои ќе им донесат пари – Кои знаци ќе имаат финансиски придобивки во април?

Овен (21.03 – 19.04): Овој месец можеби ќе треба да донесете некои важни финансиски одлуки. Одвојте време внимателно да ги оцените вашите опции пред да направите големи инвестиции. Бик (20.04… Прочитај повеќе

Величковски: Вучиќ и Курти за две минути би решиле прашање како тоа за внесувањето на Бугарите во Уставот

Поранешниот пратеник Ивон Величковски, во интервју со Васко Ефтов изјави дека “ние денеска не можеме да разбереме дека со преговорите меѓу Србија и Косово во Охрид ни беше дадена можност… Прочитај повеќе

Продолжи кампањата „МВР за граѓаните“ – Преку партнерство меѓу полицијата и заедницата до зголемена безбедност и подобар квалитет на живеење

Во текот на денешниот ден Министерството за внатрешни работи преку претставници од Македонскиот полициски синдикат и секторите за внатрешни работи со своите оддели за превенција продолжија со активности во врска… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе