Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнис

Планирате да работите во Германија? Имаме лоши вести за вас

Германската економија нема да може да ја избегне рецесијата оваа година, но по два последователни квартали на пад, ќе почне да закрепнува напролет, проценува економскиот институт Ifo. Во првиот квартал германскиот бруто домашен производ (БДП) ќе се намали за 0,2 отсто во однос на претходниот квартал, прогнозира институтот Ifo.

Техничка рецесија
Тоа би било втор квартал по ред во кој економијата се намалува, што обично се нарекува техничка рецесија, со оглед на тоа што веќе се намали за 0,4 отсто во четвртиот квартал од 2022 година во споредба со претходните три месеци. Институтот Ifo предвидува дека економската активност речиси ќе стагнира во 2023 година, со благ пад на активноста од 0,1 отсто.

За споредба, германската влада очекува благ раст на БДП оваа година, од 0,2 отсто.

Закрепнување
Во средата, германскиот економски институт IfW ја зголеми прогнозата за раст за 2023 година од 0,3 проценти на 0,5 проценти, велејќи дека олеснувањето на тесните грла треба да го поддржи нагорниот тренд. Двата институти предвидуваат закрепнување во 2024 година, при што Ifo предвидува раст од 1,7 отсто, а IfW од 1,4 отсто.

Очекуваат и силен раст на цените и оваа година. Според нивните прогнози, инфлацијата треба да се намали во 2024 година. Ифо очекува инфлацијата оваа година да се спушти на 6,2 отсто, од минатогодишните 6,9 отсто, и силно да ослаби во 2024 година, на 2,2 отсто.

ИФВ прави слична оценка, прогнозирајќи раст на потрошувачките цени од 5,4 отсто оваа година и 2,1 отсто во 2024 година. „Инфлацијата го достигна својот врв“, рече економскиот истражувач на Ifo, Тимо Волмершаусер, наведувајќи го падот на цените на енергијата и олабавувањето на строгата монетарна политика. меѓу причините за неговото слабеење.тесните грла во синџирот на снабдување.

Во Ифо, пак, предупредуваат дека „високата инфлација го намалува расположливиот доход на домаќинствата и доведува до намалена потрошувачка од граѓаните во тековната година“. Нè очекува „забележлива загуба на куповната моќ“ од 1,8 отсто, велат од институтот.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе