5.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Уапсен руски војник, кој шест месеци се криел од украинските сили

Украинската полиција уапсила руски војник што се криел во напуштени згради околу шест месеци по ослободувањето на регионот Харков. Вчера, полициски службеници пронашле и привеле 42-годишен војник од 27. руска гардиска бригада со моторизирана пушка додека патролирал во селата во областа Купјанск-Вузловји.

„По пребарувањето, се утврди дека тој е маж од Московскиот Регион и дека припаѓа на 27. гардиска моторизирана бригада на Руската Федерација. Уапсениот тврдеше дека се криел од украинските вооружени сили од ослободувањето на округот Купјанск“, се вели во полициското соопштение.

Мажот, кој бил во цивилна облека кога бил уапсен, очигледно се одвоил од својата единица во септември додека бегале од украинската контраофанзива. Сè уште не е јасно како успеал да се крие толку долго по руското повлекување. Имено, набргу по ослободувањето, украинските власти спровеле опсежна операција за пребарување од врата до врата на руските војници што биле оставени во регионот.

„Властите добија дојава за руска диверзантско-инфилтрациска група во областа и воведоа построг полициски час во градот, кој сега ќе трае од 17 до 6.30 часот“, рече шефот на регионалната воената управа во Херсон, Олександр Прокудин.

„Полицискиот час е воведен за да се спречат цивилни жртви додека војниците и полицијата трагаат по руски инфилтратори. Ве молиме, третирајте ја оваа ситуација со разбирање. Останете смирени и помогнете им на одбранбените сили во елиминирањето на руските сили“, додаде тој.

Спонзорирано: