Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

„Ги испратив мажот и синот во воз, а добив пепел“ – мајка во шок по трагедијата во Грција

Најмалку 43 лица загинаа, а 130 се повредени кога патнички воз на релација Атина-Солун се судри со товарен воз во близина на градот Лариса во централна Грција. Земјата прогласи тридневна жалост за најтешката железничка несреќа во последните децении.

Спасувачките екипи се’ уште се на терен и ги пребаруваат вагоните, бидејќи се стравува дека на местото на несреќата се’ уште има повредени и жртви.

Антонија, чиј 40-годишен сопруг и малиот син (5) биле во првиот вагон ја раскажа својата трагична судбина.

Во судирот со товарниот воз речиси целосно се уништени првиот и вториот вагон на возот, како што изјави регионалниот гувернер. Антонија ги опиша драматичните моменти низ кои минувала по смртта на сопругот и синот. Како што вели, последен пат разговарала со нив непосредно пред да се качат во возот, објави локалниот портал Dialogos.com.

„Јас сум на седативи. Мојот сопруг и мојот петгодишен син си заминаа. Беа во првиот вагон, мојот сопруг го резервира местото за на нашето дете да му биде поудобно. Некои функционери доаѓаат и изразуваат сочувство. Дали ќе ми ги врати тоа детето и мојот сопруг? Што ќе ми донесат овие луѓе? Апсолутно ништо. Отпуштете ги сите, сите се бескорисни“, рече Антонија.

Министерот за транспорт поднесе оставка по трагедијата, а шефот на железничката станица беше приведен. Премиерот Киријакос Мицотакис рече дека сè укажува на човечка грешка. Возовите денес нема да сообраќаат во Грција поради штрајкот на железничарите.

Антонија морала да оди во Општата болница во Лариса за да ги идентификува телата на нејзиното дете и сопругот.

„Што видов? Не најдов ништо. Добив пепел. Што треба јас да препознаам во пепелта?, праша таа.

„Не можам да ги погребам сопругот и детето. Ги ставив во воз, а добив пепел“, изјави Антонија.

Таа раскажа дека воопшто не се чувствува добро.

„Луѓето се’ уште си ги бараат децата. Што ќе им кажат на овие мајки тие што се појавуваат на телевизија?“, праша таа.

Сè уште има исчезнати лица по тешка железничка несреќа. Вознемирена мајка им кажа на новинарите дека му се јавува на своето дете, а тој не и’ одговара. Како што рече, засега не добива информации од никого.

Грчките медиуми јавуваат дека поголемиот дел од луѓето во патничкиот воз кој се судри со товарниот биле студенти. Двајца кипарски студенти се меѓу исчезнатите по трагедијата во Лариса, 23-годишниот Кипријанос Папајоану од Авгору и Анастасиос Адамиду.

По несреќата околу 200 преживеани со пет автобуси биле пренесени во Солун, а повеќето од нив биле во шок и плачеле гушкајќи ги своите најблиски.

„Косата ми се запали, мамо, не знам како успеав да се извлечам“, и’ рекол млад човек на мајка си која го чекала.

„Мислев дека ќе умрам“, рекол младиот човек кој се возел зад предните вагони кои биле зафатени од пламен.

Уште еден млад човек имаше невидена среќа. Тој го преживеал сударот благодарение на тоа што купил билет за второто купе, но ги помешал бројките и седнал во петтиот вагон кој успеал да остане на шините по судирот. Да седеше каде што требаше, веројатно ќе беше мртов.

Во меѓувреме, грчките медиуми објавија разговор меѓу машиновозачот на патничкиот воз „Интерсити 62“ и шефот на станицата во Лариса, кој направил фатална грешка.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе