Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Иран протера германски дипломати

Иран протера двајца германски дипломати на должност во Техеран како одговор на протерувањето на двајца ирански дипломати од Германија на 22 февруари.

Иранското Министерство за надворешни работи соопшти дека дипломатите биле протерани како непожелни елементи по „мешањето на германската влада во внатрешните и судските работи на Иран“.

На 22 февруари Берлин објави дека протерува двајца ирански дипломати, оценувајќи ја смртната казна изречена на дисидентот Џамшид Шармахд (67) како „апсолутно неприфатлива“.

Шармахд беше обвинет за учество во напад во април 2008 година на џамија во Шираз, јужен Иран, во кој беа убиени 14 лица.

Иранскиот суд, исто така, смета дека имал контакти со агенти на ФБИ и ЦИА и се обидел да воспостави контакт со израелски агенти на Мосад.

Поддржувачите на Шармахд во Германија ги отфрлија обвинувањата, повикувајќи го Берлин веднаш да дејствува за да му го спаси животот.

„Исламската Република Иран ќе дејствува одлучно против секое прекумерно барање поврзано со таа пресуда“, возврати денеска во соопштение портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Насер Канани.

Најмалку 16 лица со западни пасоши, меѓу кои шест Французи, се во затвори во Иран. Повеќето од нив се двојни државјани, но Иран не признава статус на двојно државјанство за своите граѓани.

Објавувањето на смртната казна на Џамшид Шармахд дојде еден ден откако ЕУ воведе нови санкции против Техеран, во знак на протест против репресијата на земјата врз демонстрантите организирани по смртта на младиот Иранец Махса Амини на 16 септември додека беше во притвор.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе