Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Се урнаа неколку оштетени згради во новиот земјотрес во Турција, татко и ќерка заробени под урнатините

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала ја погоди денеска јужна Турција, три недели откога катастрофалниот земјотрес ја опустоши областа предизвикувајќи уривање на некои веќе оштетени згради, изјави официјален претставник.

Центарот на денешниот земјотрес е во градот Јесиљурт во провинцијата Малатија, соопшти турската агенција за управување со катастрофи.

Градоначалникот на Јесиљурт, Мехмет Џинар, за „ТВ Хабер Турк“ изјави дека се урнале неколку згради во градот, вклучително и четирикатница, во која се заробени татко и ќерка. Тој рече дека влегле во оштетената зграда за да ги соберат своите работи.

На друго место во Малатија екипите за пребарување и спасување ги пребаруваат урнатините на друга зграда што се урна врз некои паркирани возила, објави телевизијата.

Најмалку едно лице загина, а повредени се 69, објавија турските власти.

Земјотресот се случи во 12.04 часот по локално време, на длабочина од 6,96 километри во подрачјето на Јесиљурт. Потресот бил почувствуван и во соседните области Кахраманмараш, Газијантеп, Адијаман и Шанлиурфа.

Малатија е меѓу 11-те турски провинции погодени од земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што уништи делови од јужна Турција и северна Сирија на 6 февруари. Во тој земјотрес во двете земји загинаа повеќе од 48.000 луѓе, а во Турција беа уништени или оштетени 173.000 згради.

Турската агенција за управување со катастрофи АФАД соопшти дека во областа се регистрирани речиси 10.000 последователни потреси од земјотресот на 6 февруари.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе